BESIRUOŠIANTIEMS SVORIO MAŽINIMO OPERACIJAI IR PO JOS.

Ilgam ir lėtam skaitymui. Jeigu perskaitysite šį tekstą iki galo – tai nemenkas ženklas, kad esate pasiruošęs/usi operacijai.

KLAUSIMAI:

  • Kodėl turiu lankytis gydytojo dietologo konsultacijoms, jeigu man jau suplanuota operacija?
  • Kodėl turiu lankytis gydytojo dietologo konsultacijoms po operacijos, jei svoris sėkmingai mažėja?
  • Kodėl net ir po operacijos turiu valgyti pagal rekomendacijas, jeigu ir be to svoris mažėja?
  • Kodėl turiu matuoti porciją, jeigu aš jaučiu savo porciją?
  • Kodėl reikia atlikti tyrimus, jeigu aš gerai jaučiuosi?
  • Kodėl reikia atlikti tyrimus ir lankytis gydytojo dietologo konsultacijoms, jeigu aš pats jaučiu kada ir ko man trūksta?
  • Kodėl reikia vartoti papildus, jeigu mano tyrimų rezultatai normos ribose?
  • Kodėl turiu lankytis gydytojo dietologo konsultacijoms, jeigu man nieko naujo nepasako?
  • Kodėl man niekas iki operacijos nesakė, kad turėsiu valgyti tokią mažą porciją?
  • Kodėl man niekas iki operacijos nesakė, kad turėsiu visą likusį gyvenimą vartoti papildus?

Tai tiesiogiai ar netiesiogiai išsakomi klausimai konsultuojant pacientus, kuriems planuojama arba jau atlikta bariatrinė, t.y. svorio mažinimo, operacija. Tam, kad būtų aiškiau suprasti atsakymus, sudėjau visą šį tekstą.

Šiuo metu bariatrinės operacijos laikomos šiuolaikinio mokslo pagrįstu ir pačiu efektyviausiu nutukimo gydymo būdu. Visgi pagal tarptautines nutukimo gydymo gaires nepaisant efektyvumo, dažniausiu atveju bariatrinė operacija negali būti pirmo pasirinkimo gydymo būdas. Operacija gali būti paskiriama tuomet, kai ankstesnės gydymo priemonės, t.y. nuosekli dietoterapija prižiūrint gydytojui neefektyvi arba nepakankakmai efektyvi, medikamentinis gydymas neefektyvus arba nepakankamai efektyvus arba neįmanomas.

Visgi reikia pripažinti, kad nutukimas kaip liga yra labai kompleksiška ir konservatyviam gydymui dažnai pasiduoda sunkiai, todėl sprendimas dėl operacijos tampa neišvengiamas.

Visada labiausiai rami esu už pacientus, kuriems kelias į mažesnį svorį ir geresnę sveikatą yra nuoseklus ir konstruktyvus. Ir jei to nepavyksta pasiekti be operacijos, rimtai apsvarsčius, pasikonsultavus ir atsakingai priėmus sprendimą, operacija – tai puiki priemonė tą kelią palengvinti.

Noriu pabrėžti – tik PALENGVINTI, bet NEIŠSPRĘSTI savaime.

Nemalonioji dalis, kad operacija nėra svorio ir su juo susijusias sveikatos problemas savaime išsprendžiantis amžinas gydymas. Praėjus 2 metams po operacijos ir vėl viskas priklauso nuo žmogaus valgymo ir gyvenimo būdo įpročių.

Būtent dėl to, net jeigu ir nuspręsta, jog bus atliekama operacija, rekomenduojama nuosekliai ugdyti sveikatai palankios ir subalansuotos mitybos įpročius lankantis gydytojo dietologo konsultacijoms. Moksliniai tyrimai rodo, kad tokia pacientų ruošimo operacijai praktika siejama su geresniais ilgalaikiais gydymo rezultatais ir mažesne su operacija susijusių komplikacijų rizika.

Negana to, iki suplanuotos operacijos rekomenduojama žmogui sumažinti svorį 5-10 proc. siekiant mažesnės operacinių ir anesteziologinių operacijų rizikos. Kiekviena klinikinė situacija vertinama individualiai, bet to nepasiekus, operacija gali būti atidėta.

Kartais pacientai pasiteirauja, kas jų laukia po operacijos, kokios galimos neigiamos jos pasekmės, bet visgi šio klausimo sulaukiu, mano nuomone, per retai. Kai pati imu kalbėti apie galimas komplikacijas po operacijas, neretai pacientai linkę stabdyti pokalbį nurodydami įvairius savo žinomus pavyzdžius ar girdėtas istorijas apie tai, kaip žmonės pasidarė operacijas, viskas praėjo lengvai, nevartoja jokių papildų, nesilanko pas gydytojus ir nesidaro jokių tyrimų, bet jaučiasi puikiai.

Labai džiaugiuosi, kad žmonės jaučiasi puikiai, mėgaujasi sumažėjusiu svoriu ir geresne sveikata – be abejonių jie to nusipelnė. Bet visgi realybė medicinoje ir klinikinėje praktikoje tokia, kad nesėkmės ir komplikacijos egzistuoja ir tik apie jas žinant galima atsakingai priimti sveikatai palankiausius sprendimus.

OPERACINĖS KOMPLIKACIJOS:

  • Perioperacinės: kraujavimas, šokas, alerginė reakcija ir anafilaksija, laparaskopinės komplikacijos: greta esančių organų pažeidimai, nervų pažeidimai ir kt., mirtis.
  • Anesteziologinės: gerklės skausmas, pykinimas ir vėmimas, dantų pažeidimai, lūpų, liežuvio, dantenų, gerklės pažeidimai, nervų pažeidimai, alerginė reakcija ir anafilaksija, hipertermija, kvėpavimo sutrikimas, aspiracinė pneumonija, hipoksinis smegenų pažeidimas, embolija, insultas, širdies veiklos sutrikimas ir kt., mirtis.
  • Pooperacinės ankstyvos: anastamozių/ siūlų nesandarumas, virškinamojo trakto stenozė/ susiaurėjimas, užsisukimai, įsilenkimai, kraujavimas, trombų susiformavimas ir tromboemolija, pakartoninės operacijos ir kt., mirtis.
  • Pooperacinės vėlyvos: tulžies akmenų formavimasis, opos, perforacija/ prakiurimas, kraujavimas, plonosios žarnos obstrukcija/ užsikimšimas, plonosios žarnos išvarža, pakartotinės operacijos ir kt., mirtis.

MITYBINĖS KOMPLIKACIJOS IR KITOS PASEKMĖS:

  • Gydymo nesėkmė. Chirurginis gydymas laikomas sėkmingu, kai pavyksta svorį sumažinti 20-30 proc. viso svorio arba 50-70 proc. perteklinio svorio per 2 metus. Vidutiniškai po 1-2 metų po operacijos prarandama ~20-40 proc. viso svorio priklausomai nuo operacijos tipo. 15-30 proc. pacientų chirurginis gydymas nesėkmingas, t.y. jie nepraranda bent 50 proc. perteklinio svorio. Nega to, daliai pacientų svoris linkęs sugrįžti. Svorio sugrįžimas įvardinamas tuomet, kai grįžta 20-30 proc. mažiausio po operacijos buvusio svorio. Po 12 metų tik 40 proc. operuotų asmenų išlaiko bent ~30 proc. svorio praradimą. ~30 proc. pacientų po 5 metų po operacijos atgauna savo didžiąją dalį svorio. To priežastys yra įvairios: anatominės, fiziologinės, psichologinės ir elgesio. Mitybinės elgesio priežastys yra vienos svarbiausių siekiant kuo ilgiau išlaikyti prarastą svorį. Švedijoje atlikto tyrimo duomenimis iki operacijos pacientai vidutiniškai suvalgo 2900 kcal/d, 6 mėn. po operacijos 1500 kcal/d, o praėjus 4-10 metų jau 2000 kcal/d. Chaotiškas ir nereguliarus valgymas, valgymų praleidimas, neplanuotas užkandžiavimas, vėlyvas ar naktinis valgymas, nesubalansuota dieta ir žemos maistinės vertės produktų pasirinkimas, nematuojamos ir didėjančios porcijos bei geresnė didesnių porcijų tolerancija, skysčių vartojimas valgant, alkoholio vartojimas – tai mitybinės priežastys, kurios lemia didesnį kalorijų suvartojimą ir svorio sugrįžimą. Visa tai rodo, kad ilgalaikė dietoterapija ir tolimesnis vagymo įpročių ugdymas ir palaikymas prižūrint gydytojui dietologui gali būti reikšmingas siekiant sumažinti svorio sugrįžimo po operacijos tikimybę.
  • Maistinių medžiagų trūkumas. Dėl anatominių ir fiziologinių pasikeitimų po operacijos ženkliai sumažėja maisto porcijos ir bendras suvalgomo maisto kiekis. Ko pasekoje dėl reikšmingo kalorijų deficito mažėja svoris – toks ir yra tikslas šių operacijų. Visgi sumažinus kalorijų suvartojimą sumažėja ne tik pagrindinių maistinių medžiagų: angliavandenių, baltymų ir riebalų, bet ir vitaminų ir mineralinių medžiagų suvartojamas kiekis. Nega to, ypač po skrandžio apylankos (skrandžio Bypass) operacijos, sumažėja ir jų įsisavinimas. O šių medžiagų nuolatinis trūkumas ilgainiui gali sukelti įvairias komplikacijas. Būtent dėl to visą likusį gyvenimą yra būtina vartoti papildus siekiant sumažinti su jų trūkumu susijusių sutrikimų riziką, kurių pagrindiniai nurodomi žemiau.
  • Mažakraujystė. Iki ~60 proc. pacientų po bariatrinių operacijų diagnozuojama mažakraujystė, kurios kilmė gali būti įvairi: geležies, B12, folio rūgšties, baltymų trūkumas. Svarbu tai, kad ~10 proc. pacientų mažakraujytę turi dar iki operacijos, todėl jos gydymas turėtų būti pradedamas anksčiau.
  • Kaulų sveikata ir hiperparatiroidizmas. Pirmaisiais metais po operacijos sparčiai mažėja kaulų tankis, kuris vertinamas kaip galimas skeleto prisitaikymas prie mažėjančios kūno masės. Visgi svoriui nustojus mažėti toliau stebimas kaulų tankio mažėjimas. Tai siejama su kalcio ir vitamino D trūkumu ir nepakankamu pasisavinimu po operacijos. Tai sąlygoja endokrininės sistemos sutrikimą – antrinį hiperparatiroidizmą. Antrinis hiperparatiroidizmas – kalcio ir vitamino D trūkumo sukelta prieskydinių liaukų būklė, kai jos gamina per daug parathormono ir tai gali sąlygoti kaulų, centrinės nervų, širdies ir kraujagyslių, virškinimo ir inkstų sistemų sutrikimus. Todėl būtinas vitamino D ir kalcio papildų nuolatinis vartojimas siekiant sumažinti šių sutrikimų, ypač kaulų sistemos, riziką.
  • Nervų sistemos sutrikimai. Po bariatrinių operacijų taip pat nustatomi nervų sistemos sutrikimai, kurie pasireiškia galunių dilgčiojimais, tirpimais, koordinacijos sutrikimais, atminties sutrikimais, net demencija. Kol kas tyrimų trūksta, kad būtų galima įvardinti paplitimą, bet esamais duomenimis neurologinės komplikacijos varijuoja ~1-16 proc. Viena rimčiausių – Wernicke encelafotija, kai dėl B1 trūkumo iki ~1 proc. pacientų, kuriems buvo atlikta bariatrinė operacija, išsivysto centrinės nervų sistemos pažeidimai. Iki 20 proc. Wernicke encefalopatijos atvejų yra mirtini. Dauguma komplikacijų siejam su vitaminų ir mineralinių medžiagų trūkumu: vitaminų B1, B3, B6, B12, folio rūgšties, vitaminų E ir D, vario trūkumu. Neurologinės komplikacijos gali atsirasti po operacijos praėjus daugeliui metų, todėl kartais net nėra iš karto susiejamos su buvusia operacija. Visgi šių komplikacijų riziką galima sumažinti reguliariai vartojant vitaminų ir mineralinių medžiagų papildus, gydytojui prižiūrint ir atliekant reguliarų išplėstinį kraujo tyrimų stebėjimą ir papildų skyrimo koregavimą pagal rezultatus ir simptomus.
  • Baltymų trūkumas. Bloga maisto tolerancija, vėmimas ir netinkamas maisto pasirinkimas po operacijos gali sąlygoti baltymų trūkumą. Po skrandžio apylankos operacijos jis nustatomas iki 13 proc. po 2 metų. Baltymai dalyvauja daugumoje fiziologinių procesų, todėl esant trūkumui gali sutrikti bet kurios organų sistemos veikla ar varginti įvairūs simptomai: nuo plaukų slinkimo iki ryškių kūno edemų. Po operacijos valgomo maisto porcija tampa itin maža, o neretai baltymais gausaus maisto tolerancija išskirtinai po bariatrinių operacijų pablogėja. Todėl baltymų papildai turi būti reguliariai vartojami siekiant sumažinti jų trūkumo ir su tuo susijusių sutrikimų riziką.
  • Kitų medžiagų trūkumas ir pasekmės. Kai kurių tyrimų duomenimis po bariatrinių operacijų nustatomi ir kitų vitaminų trūkumas: A vitamino trūkumas, kuris siejamas su regos sutrikimais, plaukų sveikata; K vitamino trūkumas siejamas su dažnesnėm mėlynėmis, krešėjimo sutrikimais; C vitaminos trūkumas – su blogu žaizdų gijimu, kraujuojančiom dantenom, trūkinėjančiais kapiliarais. Taip pat randama magnio, cinko, vario, seleno trūkumas – šios mineralinės medžiagos veikia kaip fermentų kofaktoriai įvairiuose biocheminiuose procesuose, todėl jų trūkumas gali sąlygoti nervų, širdies ir kraujagyslių bei virškinimo sistemų sutrikimus. Labai dažnai pacientai po šių svorio mažinimo operacijų skundžiasi plaukų slinkimu. Tai siejama su baltymų, vitaminų ir mineralinių medžiagų bei organizmo patiriamu stresu mažėjant svoriui.
  • Nėštumas. Nėštumas po bariatrinės operacijos gali būti planuojamas ne anksčiau nei po 12-24 mėn. Papildų vartojimo rekomendacijos pastojus moteriai, kuriai anksčiau buvo atlikta bariatrinė operacija, yra kitokios nei kitoms nėščiosioms ir kitokios nei papildų vartojimo rekomendcijos po operacijos iki nėštumo. Todėl papildų vartojimą pastojus būtina aptarti su gydytoju turinčiu praktiką šioje srityje ir dažniau nei įprastai atlikti bei gydytojui vertinti išplėstinius kraujo tyrimus.
  • Bareto stemplė. Tyrimų duomenimis Sleeve gastrektomija (“skrandžio rankovės operacija” arba skrandžio vertikali rezekcija) padidina riziką išsivystyti ikivėžinei stemplės būklei. Praėjus 10 metų Bareto stemplė diagnozuojama iki 17 proc. pacientų, kuriems buvo atlikta Sleeve gastrektomija. GERL (gastroezofaginio refliukso liga) ir nuolatinis rėmuo, rūgščių kilimas po operacijos – tai simptomai, kurie turi būti gydomi/valdomi siekiant sumažinti Bareto stemplės riziką.
  • Dempingo sindromas. Tai būklė, kuri pasitaiko 20-50 proc. pacientų, kuriems buvo atlikta skrandžio operacija. Dėl pasikeitusios anatomijos maistas, ypač paprastieji angliavandeniai, greičiau nei įprastai patenka į plonają žarną ir tai sąlygoja ankstyvus 10-30 min. arba vėlyvus simptomus 1-2 val. po valgio: galvos svaigimą, širdies plakimą, karščio pylimą, prakaitavimą, pilvo skausmą, pykinimą, vėmimą, viduriavimą. Šio sindromo atveju, būtinas reguliarus valgymo režimas, paprastųjų angliavandenių ribojimas ir kitų maitinimosi rekomendacijų laikymasis.
  • Valgymo sutrikimai. Svarstančių arba planuojančių bariatrinę operaciją asmenų grupėje yra dažniau nustatomas sutrikęs valgymas arba valgymo sutrikimas. Daliai pacientų sutrikęs valgymas tęsiasi ir po atliktos operacijos arba po jos atsiranda naujai. Tyrimų duomenimis, 10-39 proc. pacientų, kuriems atlikta operacija, nurodo, kad praranda valgymo kontrolę praėjus 2 metams po operacijos. Valgymo sutrikimai po operacijos diagnozuojami iki ~8 proc., persivalgymo sindromas – iki ~4 proc. Nepaisant to, kad atrodo, jog paplitimas nėra didelis, visgi jis vertinamas kaip reikšmingas gydymo prognozei ir jo sėkmei. Todėl ekspertų nuomone, būtinas paciento būklės psichiatrinis įvertinimas siekiant eksliuduoti valgymo sutrikimus, kurie galėtų prieštarauti operacijai.
  • Emocinė sveikata, ligos ir priklausomybės. Nutukimas siejamas su blogesne emocine sveikata, o svorio praradimas su mažesniu depresijos paplitimu ir su geresniu simptomų valdymu. Visgi operacija gali sukelti ne tik teigiamus psichologinius pokyčius: kai kuriems žmonėms padidėja įtampa ir nuolatinis susirūpinimas kūno vaizdu, parandamas mėgavimasis maistu, atsiranda nuotaikų kaita, padidėja streso lygis, taip pat vystosi priklausomybė alkoholiui ar narkotinėms medžiagoms. Tyrimų duomenimis, 1 iš 5 pacientų per 3 metus po operacijos patiria depresiją. Neretai pacientai nusistebi, kodėl prieš operaciją pagal mūsų ligoninės nutukimo gydymo protokolą privaloma ne tik gydytojo endokrinologo ir pulmonologo, bet ir psichiatro konsultacija. Tai reikalinga tam, kad gydytojas operacijai ruošiamą pacientą įvertintų dėl psichinės sveikatos sutrikimų. Kadangi, pavyzdžiui, negydyti/ nekontroliuojami valgymo sutrikimai, priklausomybė alkoholiui arba narkotinėms medžiagoms yra absoliučios kontraindikacijos bariatrinei operacijai. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai papildomai pacientą siunčiu ir gydytojo toksikologo konsultacijai tiek dėl įvertinimo dėl pastarųjų priklausomybių, tiek dėl priklausomybės rūkymui gydymo. Iki operacijos rekomenduojama bent 6 savaites neberūkyti ir ne mažiau nei 2 savaites nevartoti jokio alkoholio. Kai kuriais šaltiniais šie terminai nurodomi net iki 6-12 mėnesių. Itin dažna praktikoje priežastis, dėl kurios taip pat pacientai siunčiami psichiatro konsultacijai – miego sutrikimas. Sutrikus miego režimui dažniausiai sutrinka ir valgymo režimas, dėl ko maitinimosi rekomendacijų laikymasis tampa beveik neįmanomas. Todėl miego sutrikimo gydymas yra būtinas siekiant koreguoti svorį, keisti valgymo įpročius ir visapusiškai gerinti sveikatą tiek iki operacijos, tiek po jos.
  • Ar operacija buvo geras sprendimas? Tyrimų duomenims, po 4-5 metų po operacijos iki ~5 proc. pacientų, kuriems atlikta skrandžio apylankos operacija ir iki ~8 proc., kuriems atlikta Sleeve gastrektomija gailisi šios sprendimo arba galvoja, kad priėmė netinkamą sprendimą.
  • Ar nemokamos operacijos pagal indikacijas, o mokamos visiems, kas nori? Deja, ne. Tiek mokamos, tiek nemokamos operacijos gali būti atliktos tik pagal oficialias visame pasaulyje priimtas chirurginio nutukimo gydymo indikacijas: KMI>40 kg/m2 arba KMI>35 kg/m2 ir bent viena su nutukimu susijusi gretutinė liga (pvz. cukrinis II tipo diabetas, hipertenzija, uždegiminė suriebėjusių kepenų liga). Bariatrinė operacija taip pat gali būti svarstoma, kai KMI-30 kg/m2 ir žmogus serga blogai kontroliuojamu cukriniu II tipo diabetu. Šiuo metu šios operacijos Lietuvoje nėra komepensuojamos iš ligonių kasų, todėl jų apmokėjimo tvarką nusistato kiekviena tiek valstybinė, tiek privati klinika. Bet nepriklausomai nuo to, kur atliekamos operacijos ir už kokią kainą, indikacijos nesiskiria. O priimant kitokius sprendimus, atsakomybę asmeniškai prisiima operuojantis gydytojas chirurgas ir pacientas.

ATSAKYMAI

Kodėl turiu lankytis gydytojo dietologo konsultacijoms, jeigu man jau suplanuota operacija?

  • Tam kad iki operacijos ugdyti naujus valgymo įpročius siekiant geresnių ilgalaikių gydymo rezultatų bei mažesnės vėlyvų komplikacijų rizikos bei sumažinti svorį 5-10 proc. siekiant mažesnės perioperacinių ir anesteziologinių operacijų rizikos.

Kodėl turiu lankytis gydytojo dietologo konsultacijoms po operacijos, jei svoris sėkmingai mažėja?

  • Todėl, kad po operacijos vertinamas ne tik svorio pokytis, bet ir savijauta, simptomai, tyrimų rezultatai, valgymo įpročiai ir papildų vartojimas. Visi šie dalykai dinamiški ir gali kisti ne tik per 2 metus po operacijos, bet ir vėliau.

Kodėl net ir po operacijos turiu valgyti pagal rekomendacijas, jeigu ir be to svoris mažėja?

  • Svoris dėl pačios operacijos mažėja 1-2 metus po jos, o tolimesni nutukimo gydymo rezultatai priklauso nuo susiformavusių/ nesusiformavusių valgymo įpročių. Taip pat po operacijos reikalingas subalansuotas maitinimasis pagal rekomendacijas ir tam, kad organizmas kiek įmanoma su maistu būtų aprūpinamas jam reikalingomis maistinėmis medžiagomis.

Kodėl turiu matuoti porciją, jeigu aš jaučiu savo porciją?

  • Todėl, kad skrandis yra prisitaikaintis organas. Laikui bėgant po atliktos batriatrinės operacijos porcijos linkę didėti. “Savo porcijos” pojūtis gramas po gramo militras po mililitro linkęs keistis toleruojant vis didesnes porcijas, jeigu pasikliaunama tik pojūčiu. Būtent dėl to rekomenduojama nesiliauti matuoti porcijas, nes nuoseklus, bet mažai pastebimas porcijų didėjimas, laikoms viena iš pagrindinių priežasčių, dėl ko svoris sugrįžta.

Kodėl reikia atlikti tyrimus, jeigu aš gerai jaučiuosi?

  • Todėl, kad žmogus rečiau negu įprasta manyti jaučia kokius nors simptomus pritrūkus vienos ar kitos medžiagos arba simptomų nepastebi.

Kodėl reikia atlikti tyrimus ir lankytis gydytojo dietologo konsultacijoms, jeigu aš pats jaučiu kada ir ko man trūksta?

  • Todėl, kad žmogus negali tiksliai jausti, kada ir kiek kokios nors medžiagos jam trūksta arba netrūksta. Lygiai taip pat, kaip žmogus negali skaičiais įvardinti, koks šiuo metu yra žemės magnetinio lauko aktyvumas, jis negali įvardinti ir kokia jo cinko koncentracija kraujyje.

Kodėl reikia vartoti papildus, jeigu mano tyrimų rezultatai normos ribose?

  • Būtent dėl to juos ir reikia vartoti – tam kad tyrimų rezultatai būtų normalūs. Be to, yra prielaidų, kad kai kraujyje nustatomas nenormalus maistinių medžiagų kiekis, gali būti, kad ląstelėse, tų medžiagų kiekis yra dar labiau išsekęs.

Kodėl turiu lankytis gydytojo dietologo konsultacijoms, jeigu man nieko naujo nepasako?

  • Gydytojo tikslas niekada nėra kažką pasakyti žmogui naujo. Pagrindinis tikslas yra diagnozuoti ligą ir gydyti. Gydytojo dietologo gydymos ligos, ypač nutukimas, reikalauja ilgalaikio nuoseklaus ir monotoniško gydymo bei priežiūros. Kartais vizitai iš tikrųjų gali atrodyti beprasmiški, bet žinoma tiek iš teorijos, tiek iš praktikos, kad būten tokia klinikinė praktika padeda pasiekti geresnius ilgalaikius gydymo rezultatus bei sumažinti komplikacijų riziką.

Kodėl man niekas iki operacijos nesakė, kad turėsiu valgyti tokią mažą porciją ir visą gyvenimą vartoti papildus?

  • Gal jūs nesilankėte gydytojo dietologo konsultacijoms prieš operaciją? Yra buvę atvejų, kai žmonės atsisako operacijos sužinoję, jog po operacijos privalės keistis valgymo įpročiai, ženkliai sumažės porcijos, teks visą likusį gyvenimą vartoti papildus, ką jie susieja su mėgavimusi maistu praradimu ir per dideliu įsipareigojimu. Ir tai yra labai pamatuotas sąmoningas ir adekvatus sprendimas rodantis, kad šiuo metu žmogus dar nėra pasiruošęs operacijai. Bet galimai nuosekliai dirbant tiek su gydytoju dietologu, psichoterapeutu, sporto gydytoju ir kineziterapeutu, po kurio laiko persigalvos – sąmoningai priimdamas neišvengiamus būsimus visapusiškus pokyčius ir įsipareigojimus po operacijos.

Šiame tekste ir komentaruose aš nepateiksiu gydymo, tyrimų, papildų vartojimo rekomendacijų, nes visa tai turi padaryti jus gydantys gydytojai įvertinę jūsų situaciją individualiai. Bet kai kurie papildai po bariatrinių operacijų skiriami be išlygų nuolatiniam vartojimui:

  • baltymų papildai
  • multivitaminai
  • kalcio papildai (geriausia kalcio citrato forma)
  • D vitaminas

Priklausomai nuo simptomų, tyrimų ir vartojamų multivitaminų sudėties kiti papildomai dažnai skiriami papildai:

  • B grupės vitaminų kompleksas
  • B1 vitaminas
  • geležis
  • folio rūgštis
  • cinkas
  • varis

SUMMA SUMMARUM

  • Nepaisant to, bariatrinės operacijos neabejotinai laikomos šiuolaikinėmis, moderniomis ir sąlyginai saugiomis bei reikšmingai gerinančios nutukimo ir ligų susijusių su nutukimu gydymą ir valdymą. Aš be dvejonių palaikau ir pritariu bei siūlau operacijas, tik labai svarbu, kad sprendimas dėl operacijos būtų priimamas nepaskubomis, apsvarsčius būsimus pasikeitimus, įsipareigojimus ir galimas pasekmes. Nes kad ir kaip tai nemalonu, bet tiek ankstyvos, tiek vėlyvos komplikacijos egzistuoja.
  • Pacientas yra gydymo komandos dalis ir jo sprendimai yra tiek pat svarbūs, kiek jį prižiūrinčių specialistų. Todėl jeigu pacientas priima sprendimą nesilaikyti gydymo plano: nesilankyti planuojamoms konsultacijoms, nesilaikyti maitinimosi rekomendacijų, nevartoti rekomenduojamų papildų/vaistų arba vartoti juos savo nuožiūra, neatlikti tyrimų, jis prisiima atsakomybę už savo sprendimus ir galimas to pasekmes.
  • Viena pacientė yra sakiusi, kad tai, ką mes gydytojai dietologai tiek prieš operaciją, tiek po operacijos veikiam su pacientais, yra tik formalumas ir aklas taisyklių laikymasis. Taip jau yra klinikinėje praktikoje, kad vadovavimasis taisyklėmis, o medicinine kalba – gydymo gairėmis, pagerina paciento priežiūrą ir jos kokybę, sumažina sveikatos sutrikimų ir ligų riziką. Lygiai taip pat kaip formalus nuėjimas kasmet pas gydytoją odontologą sumažina odontologinių ligų, ypač toliau pažengusių ir sunkiau gydomų, tikimybę.

Pabaigai jautrus fotoreportažas apie pooperacinį kelią bei savirefleksijas jame ir keliauju ruoštis atostogoms⛱️

https://www.refinery29.com/…/weight-loss-surgery…

ŠALTINIAI:

  • Roberta Lupoli et al. Bariatric surgery and long-term nutritional issues. World J Diabetes. 2017 Nov 15; 8(11): 464–474.
  • Montastier, E., Chalret du Rieu, M., Tuyeras, G., & Ritz, P. Long-term nutritional follow-up post bariatric surgery. Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care, 1. 2018 Sep;21(5):388-393.
  • Su-Hsin Chang, PhD et al. Bariatric surgery: an updated systematic review and meta-analysis, 2003–2012. JAMA Surg. 2014 Mar 1; 149(3): 275–287.
  • Saketh R. Velapati et al. Weight Regain After Bariatric Surgery: Prevalence, Etiology, and Treatment. Current Nutrition Reports Springer Science+Business Media, LLC, part of Springer Nature 2018.
  • Diego Cadena-Obando et al. Are there really any predictive factors for a successful weight loss after bariatric surgery? BMC Endocrine Disorders volume 20, Article number: 20 (2020)
  • Valentina Ivezaj et al. Disordered eating following bariatric surgery: a review of measurement and conceptual considerations. Surg Obes Relat Dis. 2021 Aug; 17(8): 1510–1520.
  • Taba, J. V. et al. The Development of Feeding and Eating Disorders after Bariatric Surgery: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients, 2021, 13(7), 2396.
  • Rayyan A Alyahyacorresponding and Muhaid A Alnujaidi. Prevalence and Outcomes of Depression After Bariatric Surgery: A Systematic Review and Meta-Analysis. Cureus. 2022 Jun; 14(6): e25651.
  • Christina C Wee et al. Decision Regret up to 4 Years After Gastric Bypass and Gastric Banding. Obesity surgery 2019 May;29(5):1624-1631.
  • Katarzyna Bartosiak et al. Decision Regret after Laparoscopic Sleeve Gastrectomy—5 Years’ Perspective.Obes Surg. 2021; 31(8): 3686–3691.
  • Robert Lim et al. Early and late complications of bariatric operation. Trauma Surg Acute Care Open 2018;3:e000219. doi:10.1136/tsaco-2018-000219
  • Lefika Bathobakae et al. “Bariatric Beriberi”: A Rare Case of Wernicke Encephalopathy Two Weeks After Laparoscopic Sleeve Gastrectomy. Cureus 15(4): e37056. doi:10.7759/cureus.37056
  • Marc-André Cornier, MD. A Review of Current Guidelines for the Treatment of Obesity. AJMC. Dec 14, 2022. Volume 28 Issue 15.
  • Sean Wharton MD et al. Obesity in adults: a clinical practice guideline. CMAJ 2020 August 4;192:E875-91.
  • Silvia Burlina et al. Pregnancy after Bariatric Surgery: Nutrition Recommendations and Glucose Homeostasis: A Point of View on Unresolved Questions. Nutrients. 2023 Mar; 15(5): 1244.